بازرسی فنی چیست ؟

بازرسی فنی چیست ؟

بازرسی فنی چیست؟

امروزه ”بازرسي فني“ از مراحل قبل از ساخت ، حين ساخت و بعد از ساخت دستگاه‌ها، ماشين‌آلات و قطعات و … از مهمترين فعاليت‍‌ها در تمام واحدهاي صنعتي و… مي‌باشد و بدليل اهميت ويژه‍‌اي كه از لحاظ عملياتي، ايمني و در نهايت اقتصادي دارد هميشه به عنوان يكي از واحدهاي فعال و كليدي در صنايع بويژه صنعت نفت ًو پتروشيمي و پالايشگاه مطرح مي‌باشد.

در حال حاضر تمام قسمت‍‌ها و واحدهاي صنعتي در صنعت نفت، مورد ”بازرسي فني“، علمي ودوره‍‌اي قرار دارد تا بهترين شرايط از نظر بهره‍‌برداري و ايمني ايجاد گردد. بطور كلي قصد عمومي و هدف ”بازرسي فني“ شناسايي نقص‌ها و عيوب و ارائه دستورالعمل‌هاي تجربي و علمي براي دستگاه‌ها و قطعات صنعتي و … مي‌باشد كه با استفاده از اين دستورالعمل هزينه تعميرات و نگهداري به حداقل خواهد رسيد.

يك بازرس فني در يك مجتمع صنعتي در حقيقت بعنوان پزشك دستگاه‍‌ها و ماشين‌آلات مطرح مي‌باشد و وظيفه شناخت عيوب، اعم از داخلي يا خارجي، سطحي يا ساختاري و فني يا غير فني و صدور دستورالعمل‍‌هاي تعميراتي، متناسب با شرايط و امكانات را بر عهده دارد.

بازرسي فني با ارائه روش‌هاي سيستماتيك، دلائل معيوب شدن يك دستگاه يا قطعه را مشخص مي‌كند و با ارائه دستورات مناسب، امكان بهره‌برداري بهينه از دستگاه را فراهم مي‌آورد.

در صنايعي كه به توليد قطعات و ماشين‌آلات با كاربردهاي صنعتي و غير صنعتي مي‍‌پردازند و يا صنايع توليد ورق‍‌ها يا شمش‍‌هاي فلزي، نقش يك بازرس فني علاوه بر نظارت بر دستگاه‌ها، كنترل كيفي محصولات توليدي نيز مي‌باشد تا محصولات مطابق با استانداردهاي لازم باشند. در اكثر صنايع عظيم در سطح دنيا خصوصاً صنعت نفت، بازرس فني از لحظه طراحي دستگاه تا پايان كليه مراحل ساخت و نصب آن، ناظر مي‌باشد و بدين ترتيب بديهي است كه بايد شناخت كافي از تمامي اجزاء دستگاه‌ها، وظيفه آنها و استانداردهاي مربوط به آنها داشته باشد.

از ديگر وظائف يك بازرس فني موفق، آگاهي از فن‌آوري روز و ارتباط مستمر و مؤثر با مراكز علمي و پژوهشي جهت تقويت بنيه علمي لازم براي كار مي‌باشد.

يك بازرس فني خوب و توانا بايد همواره استانداردها و مسائل مربوط به دستگاه‍‌ها را مطالعه و مرور نمايد تا بتواند بخوبي نقش خود را به عنوان پزشكي مجرب و كارآزموده براي دستگاه‍‌ها ايفا نمايد. همچنين يك بازرس فني ماهر بايد دقت و توجه ويژه‌اي به جمع‌آوري كليه مدارك مربوط به دستگاه‌ها، اعم از نقشه‍‌ها، گواهينامه‍‌ها، اسناد و سوابق فني داشته باشد.

يك بازرس فني بايد اشراف كامل بر انواع عيوب و نيز روش‌هاي شناخت آنها اعم از روش‍‌هاي مخرب و آزمايشگاهي يا روش‍هاي غير مخرب و حين عملياتي داشته باشد تا بتواند سلامت يا نقص يك دستگاه را تعيين نمايد و نقاط ضعف هر قطعه يا ماشين را پيش از آنكه توليد خطرات جاني و مالي رفع نمايد.

از ديگروظايف بازرسي فني مي توان به مشخص كردن ميزان فرسودگي دستگاه‍‌ها به منظور پيش‍‌بيني عمر مجاز دستگاه و نيز برآورد ميزان وسايل يدكي مورد نياز، جنس و ابعاد آنها و سفارش به موقع براي خريد يا تعويض آنها اشاره نمود. همچنين كاهش زمان تعطيلي دستگاه‌‍‌ها جهت تعميرات اساسي بر عهده بازرس فني مي‍‌باشد.

در خاتمه ذكر اين نكته ضروريست كه بازرس فني موفق مهندسي است كه علاوه بر آشنايي با چرخه‌هاي عمليات (Operations) و فرآيندهاي دستگاه‍ها (Processes)، مواد و مصالح (Materials) بكار رفته درساختمان دستگاه‍‌ها و خواص آنها را نيز بشناسد و بر ساختار و ويژگي‌هاي مكانيكي دستگاه‍ها نيز وقوف كامل داشته باشد.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *